A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alapjaiban formálhatja át az állam és a polgárok közötti digitális kapcsolattartást. A mobiltelefonra ingyenesen letölthető DÁP alkalmazásban szeptember 1-jétől élesednek az első funkciók, melyek közül az egyik legizgalmasabb az eAzonosítás szolgáltatás éles üzembe állítása.

Minden 14. életévét betöltött, személyigazolvánnyal rendelkező állampolgár számára lehetőség van a Digitális Állampolgár alkalmazás felhasználójává válni. Az applikáció használatához természetesen egy megfelelő okostelefon elengedhetetlen.

Az applikáció letöltése után azonban, azonosítás céljából eddig személyesen bekellett fáradni egy kormányablakba, ahova érvényes személyazonosító igazolványt és internettel rendelkező mobiltelefont kellett vinni (értelemszerűen azt, amire a mobilalkalmazás le lett töltve) annak érdekében, hogy az applikáció minden előnyét élvezhessük szeptembertől.

Szeptembertől azonban online is lehet regisztrálni az appba eSzemélyi segítségével, nem csak személyesen a kormányablakokban.

Szeptembertől élesben is elindul a Digitális Állampolgárság Program Magyarországon.

2024 őszétől az állami szolgáltatások és az okmányok fokozatosan a mobiltelefonra költöznek és a tervek szerint 2026-ra a legfontosabb közigazgatást érintő ügyek digitalizálva lesznek.

A mobilalkalmazás lehetővé teszi az úgynevezett elektronikus azonosítást (eAzonosítás), amely a személyes megjelenéshez hasonlóan biztonságos okmányazonosítást biztosít.

Szeptembertől az applikációban egy QR-kód alapú igazolási megoldást alakítanak ki, amivel például egy rendőri igazoltatásnál az állampolgár azonosítani tudja magát.

Az eAzonosítást azonban idővel nemcsak állami oldalakra való belépéskor használhatjuk, hanem 2025 nyarától pénzintézetek, közműszolgáltatók, és telekommunikációs cégek felületein is. Sőt, személyes ügyintézés során is kiválthatjuk vele a fizikai okmányokat; így például bankfiókokban, ügyfélszolgálatokon, de akár dohányboltokban és élelmiszerüzletekben is digitálisan igazolhatjuk majd magunkat.

Az eAzonosítás mellett az elektronikus aláírás is kulcsfontosságú eleme lesz a digitális ügyintézésnek. Az alkalmazásban létrehozott minősített eAláírású dokumentumok teljes bizonyító erejű magánokiratnak számítanak majd, melyeket az Európai Unió összes tagállamában elfogadnak.

Forrás